در گفت‌وگوی خواندنی پیش رو، دکتر شهین اعوانی خاطراتی از زندگی علمی و نیز خاطراتی از دوران تحصیل در آلمان بیان کرده‌اند و علاوه‌بر آن در باب فلسفه در ایران و جهان و «مباحث تطبیقی در فلسفه» و «نسبت زنان و فلسفه» نیز سخن گفته‌اند....

امینی عملا نئولیبرالیسم را در تقسیم‌بندی دولتی- انتخاباتی مشاهده می‌کند. در گفتار او هیچ شاهدی مبنی‌بر اینکه نئولیبرالیسم ایرانی یک «منطق» است، وجود ندارد.

جلد 54 مجموعه آثار هایدگر با نام «پارمنیدس» شامل درسگفتاری است که هایدگر در نیمسال تحصیلی 1943-1942 در دانشگاه فرایبورگ ایراد کرده است.

کیخا در کتاب «مناسبات اخلاق و سیاست در حکمت متعالیه» که در پنج فصل به نگارش درآمده کوشیده است تا براساس «عالم خیال» نسبت اخلاق و سیاست را تبیین کند. به اعتقاد او عالم خیال با رفع دوگانگی اخلاق و سیاست، بستر مشترک ارتباط این...

مهم‌‌ترین نشانه شیوع چنین آسیبی در عرصه تفکر، تبدل یافتن منطق اجتهاد‌‌محور به منطق تقلید‌‌محور و رواج جهل مرکب است که نشانه آن رسمیت یافتن منطق حاکم بر این مصرع است: «من آنم که رستم بود پهلوان...!»

فلوسر به‌خوبی پیش‌بینی می‌کند انسان عصر رباتیک، انسان ارتباطات تمام‌عیار تکنولوژیک است و این همان قدم‌هایی است که در پی عکاسی و سینما برداشته شده است. سینما در این جهان تصویری، صرفا بازنمایی «ابژه‌ای روبه‌روی ما» نیست بلکه...

لک‌زایی بر این باور است که بهره‌گیری امام‌موسی صدر، به عرصه نظر، محدود نمانده و وی در مقابله با مشکلات فکری و علمی و حتی «عملی»، از این مکتب فکری بهره‌های فراوان برده است و موجبات «تغییراتی» در جامعه لبنان شده است.

با توجه به فقدان اثری علمی که اندیشه سیاسی امام‌موسی صدر را به صورتی روشمند و منطقی ارائه کند، کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» به خوبی گام اول در این زمینه را برداشته است.

مظاهری در کتاب «وحی و تجربه نبوی» با نظر به «ما لا یعول علیه»، اثر ابن‌عربی، کوشیده است تا در هفت فصل، دیدگاه این عارف بزرگ اسلامی در مورد پدیده «وحی» را با نظرات روشنفکران دینی معاصر در‌این‌باره مقایسه کند.

اساسا اگر شما عمل را از حکمت بگیرید فلسفه می‌شود چون در تفاوت فلسفه و حکمت این ذکر می‌شود که فلسفه فقط نظر است و توجه به حیث نظر دارد ولی حکمت فقط حیث نظری ندارد. هم حیث نظر و هم حیث عمل دارد.

بزرگ‌ترین اشتباه ما این است که ارزش‌های معنوی را سبک بشماریم [یا] لااقل در حد ارزش‌های مادی [هم] نبینیم. البته اوجش به این است که همه ارزش‌های دیگر را مقدمه‌ای و ابزاری برای تغییر معنوی بدانیم. اما آن کم است. آن‌جور باوری...

پرویز خرسند با حکم آیت‌الله‌خامنه‌ای، به‌عنوان اولین سردبیر مجله «سروش» از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ سردبیر این هفته‌نامه بود. پیام فضلی‌نژاد در شوکران یازدهم به گفت‌وگو با او پرداخته است که متن کامل آن را از نظر می‌گذرانید.

با نگاهی اجمالی، برخی ایرادات شورای امنیت چه در مقام نظر و چه در مقام عمل نمایان می‌شود که بیانگر لزوم اصلاح آن شورا و تعدیل قدرت جهت جلوگیری از خودکامگی برخی کشورها و نیل به غرض از وجود چنین شورایی است.

گرچه همزبانی و همزمانی سخنان رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر جمهوری اسلامی در رد و طرد سوسیالیسم - به‌لحاظ جامعه‌شناسی‌معرفت یا روانشناسی‌معرفت- می‌تواند موضوع یک بررسی مستقل باشد، اما از مقایسه اولیه سخنان ترامپ و آخوندی نیز می‌توان...

بدون تردید این جماعت در پدید آمدن وضعیت خطیر کنونی نقش به‌سزایی دارد، لیکن آنان نه‌تنها حاضر به قبول گناه خود نیستند که نظام را متهم به ناکارآمدی می‌کنند. سیاه‌نمایی که در این بیانیه علیه نظام اسلامی شده است، نه خیرخواهانه...

تیتراژ فیلم بازگشت بتمن به خوبی معرف کل فیلم و نیز درونمایه‌های هجو و پست‌مدرن آن است. پدر و مادری متشخص در کاخ خود صاحب فرزندی شرور می‌شوند. آنها این فرزند را بعد از مدتی نگهداری در قفس به جوی فاضلاب می‌اندازند.

سروش عضو فرهنگستان هم بود [حتی] در جلسات وقتی پیرمردها می‌آمدند و همه جلوی پایشان بلند می‌شدند، ایشان تکان نمی‌خورد؛ یعنی غرور در حد یک فرعون بود.