با وجود ممنوعیت نرخ سود بالای ۱۵ درصد، رئیس کل بانک مرکزی به بانک‌هایی که بالاتر از ۲۰ درصد سود می‌دهند هشدار داد؛ کدام بانک‌ها قانون را دور می‌زنند؟

بررسی آماری نشان می‌دهد براساس آخرین آمار رسمی کشور که مربوط به سال 95 است، بیش از 13.3 میلیون ایرانی زیر خط مطلق فقر قرار دارند که حدود 6.4 میلیون نفر از آنان از هیچ حمایتی برخوردار نیستند.

برخی خودروسازان برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از توقف تولید که به‌واسطه نداشتن استانداردهای لازم از سوی سازمان ملی استاندارد اعمال می‌شود اقدام به تولید خودرو با مدل‌های دیگر در خط تولید متوقف‌شده می‌کنند.

تعلل وزارت نفت ایران در استفاده از منابع میادین مشترک نفت و گازی با ۸ کشور همسایه حداقل سالی ۱۷ میلیارد دلار به ایران ضرر می‌زند.

«فرهیختگان» ۸ بخشنامه معمولی صادر شده از سوی همتی را که تا حدودی بازار ارز را آرامش بخشیده بررسی کرده است. سوال اصلی این است که چرا این روش‌های ساده توسط سیف به کار گرفته نشد تا کشور دچار تلاطمات ارزی نشود.

سرکوب دستوری قیمت خودرو در سال‌های اخیر باعث شده فنر قیمت‌ها فشرده شده و در آستانه رهاسازی باشد. حالا دولت در آستانه انتخاب مهمی قرار دارد؛ حفظ قیمت‌ها و ضربه سنگین به صنعتگران یا افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها.

بررسی ریشه اوضاع نابسامان برخی کارخانه‌ها نشان می‌دهد اطلاعات دقیقی از اهلیت افرادی که کارخانه‌ها به آنها واگذار شده وجود ندارد، تاکنون حتی یک برگ از قراردادهای واگذاری این مجموعه‌ها منتشر نشده است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد صادرات بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز از این منظر قابل باورتر است که در تحریم سال‌های 90 تا 92 نیز به‌رغم تعیین ضرب‌الاعجل برای به صفر رسیدن گام‌به‌گام خرید نفت ایران از سوی آمریکا، میزان صادرات...

درحالی سونامی واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی بسیاری از صنایع کشور را دچار اخلال کرده است که این کشور در مسیر واردات نفت از ایران سنگ‌اندازی می‌کند.

توتال و پژو از ایران رفته‌اند اما واردات لوازم بهداشتی ، غذای سگ و گربه، فندک جیبی و ... همچنان از فرانسه ادامه دارد، طبق آخرین آمار واردات از این کشور ۴۵برابر صادرات است.

دیروز بعد از این کاهش نرخ در بازار آزاد، صرافی‌های بانکی نیز به‌تدریج نرخ خود را کاهش دادند و در پایان معاملات، نرخ در صرافی‌های بانکی به کانال 11 هزار تومان هم رسید.

کارشناسان معتقدند افزایش قیمت مسکن طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در یک‌سال گذشته، معلول سیاستگذاری وزارت راه ‌و شهرسازی بر تحریک تقاضا با ابزار وام مسکن بدون توجه به تولید و عرضه مسکن است.

بهنام ملکی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید: «در وهله نخست باید دید منابع کمک نقدی دولت به خانوارها از چه طریقی تامین می‌شود. شکی نیست قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافته است اما اگر در ترمیم قدرت...

برمبنای تجربیات سال‌های 90 و 91 این سوال مطرح است که در شرایط تحریمی جدید که کانال نقل‌وانتقالات مالی کشور مانند سال‌های90 و 91 قطع نخواهد شد، دولت برای توسعه و تنوع‌دهی به صادرات غیرنفتی کشور چه اقداماتی باید انجام دهد؟

در سال 96 با الزامات قانونی و فشار مجلس، بالاخره دولت سامانه‌ای تحت‌عنوان «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» راه‌اندازی کرد که مطابق تکالیف قانونی همه نهادهای دولتی و عمومی موظف بودند به این سامانه پیوسته و اطلاعات...

امروز 264 روز از ابتدای فروردین‌ماه 97 می‌گذرد. درواقع 246 روز از پایان مهلت دولت برای راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا می‌گذرد و هنوز مدیران دولتی و دستگاه‌هایی که مکلف به ثبت اطلاعات خود در این سامانه بوده‌اند، به تکلیف...

گرچه سهم ایران از بازار کشورهای همسایه بسیار ناچیز است، اما همین مقدار ناچیز نیز بسیار بیشتر از سهم ایران از بازار 27 عضو اتحادیه اروپا است، به‌طوری‌که در هفت ماهه سال جاری میزان صادرات ایران به همه 27 کشور عضو اتحادیه حدود...

گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران که نتایج پایش ملی کسب‌وکار در فصل تابستان امسال را نشان می‌دهد، موید این نکته است که رقم شاخص ملی کسب‌وکار در کشور، 6.40 محاسبه شده است. این در حالی است...

تنها یک بندر امارات (جبل‌علی) به اندازه پنج‌برابر 20 بندر بازرگانی ایران کالا جابه‌جا می‌کند. برترین بندر ایران (شهیدرجایی) در رتبه 76 جهان قرار دارد، این در حالی است که بنادر جده عربستان در رتبه 37، صلاله عمان در رتبه 44،...