• ۵ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده در نطنز چهار برابر شد

با توجه به ابلاغ شورای‌عالی امنیت ملی ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده بدون افزایش زنجیره سانتریفیوژ به چهار برابر رسیده است، از این‌رو جزئیات فنی به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به گزارش خبرنگار اعزامی «فرهیختگان» به مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن در نطنز، ایران در مسیر کاهش تعهدات خود ذیل برجام میزان غنی‌سازی خود در این سایت را به میزان چهار برابر افزایش داد.

بر این اساس ایران بدون تغییر در تاسیسات و تجهیزات از جمله تعداد و کیفیت سانتریفیوژها نرخ تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد خود را به میزان چهار برابر افزایش داد. این امکان در شرایطی فراهم می‌شود که پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته، رهبر انقلاب در 14 خردادماه 97 دستور حرکت کشور به سمت تولید 190 هزار سو انرژی هسته‌ای را صادر کرده بودند که پس از این دستور با تکمیل و راه‌اندازی مرکز تولید و مونتاژ سانتریفیوژ ایران امکان افزایش توان هسته‌ای کشور محقق شده بود.

این مرکز هم‌اکنون توان تولید روزانه 60 دستگاه سانتریفیوژ را داراست. یکی از کارشناسان مرکز اتمی نطنز در توضیح این خبر گفت که با رهنمود‌های رهبر انقلاب ایران توان خود را در مسیر صنعت هسته‌ای افزایش داده و با تولید نسل ششم سانتریفیوژ که توان تولید هشت برابری اورانیوم غنی‌شده را دارد، به سمت تولید 190 هزار سو انرژی هسته‌ای حرکت کرده است.

با توجه به ابلاغ شورای‌عالی امنیت ملی ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده بدون افزایش زنجیره سانتریفیوژ به چهار برابر رسیده است، از این‌رو جزئیات فنی به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی  با اشاره به اینکه پیش از این حسن روحانی خبر عدم پایبندی ایران به سطوح 130تن آب سنگین و 300 کیلوگرم کیک زرد را طی بازه ۶۰ روزه داده بود، گفت: «ایران پس از پایان سفر استراتژیک خود آمادگی دارد در پایان 60 روز نسبت به افزایش سطح غنی‌سازی به سطوح بالاتر از 3.67 اقدام کند.»

وی با تاکید بر اینکه اقدامات ایران در چارچوب برجام است، گفت: «ایران همچنان بنا ندارد از برجام خارج شود و تنها به‌علت اینکه علاقه نداشته به‌صورت یکجانبه تعهدات خود را انجام دهد و طرف مقابل از انجام تعهدات خود سر باز زند، به این سمت و سو حرکت کرده است.»

کمالوندی گفت: «ایران برای صنعتی شدن در تولید انرژی هسته‌ای آمادگی دارد و طبق برنامه ارائه‌شده به آژانس در ابتدای برجام طی برنامه‌ای ۱۵ساله افق تولید ۲۷۲هزار سو را در نظر گرفته است.»

وی با اشاره به اینکه ایران دو نیروگاه هسته‌ای جدید را در دست ساخت دارد، گفت که در نیروگاه اول با وجود تحریم‌های آمریکا از برنامه قبلی جلوتر حرکت کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: «ایران به زودی به سطح ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده خواهد رسید و ظرف چند هفته از این سطح عبور خواهد کرد.»کمالوندی تصریح کرد: «ظرف چهار روز می‌توانیم ۲۰ درصد غنی‌سازی را شروع کنیم و این بستگی به صدور دستور از سوی شورای عالی امنیت ملی دارد.»

وی در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درباره امکان افزایش سطح خصومت‌ها طی مدت باقی‌مانده تا قبل از ۶۰ روز گفت: «سازمان انرژی اتمی آمادگی کامل دارد در صورت لزوم بلافاصله و بدون درنگ، پس از صدور دستور از سوی شورای عالی امنیت ملی گام‌های بعدی خود را نیز عملیاتی کند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها