• ۵ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ رضا همدانچی مدیرکل روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی

روابط‌عمومی، مهم‌ترین عامل ارتباطی درون و برون‌سازمانی

مسلما این رویکرد در دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با نگاهی علمی و دانشگاهی تدوین شده و تبیین آن نیز برعهده روابط‌عمومی دانشگاه خواهد بود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بیست‌وهفتم اردیبهشت، «روز ارتباطات و روابط‌عمومی» را به همه همکاران گرامی، خدوم و دلسوز خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک می‌گویم.

بدون تردید عصر حاضر را باید عصر ارتباطات جهانی نامگذاری کرد، دوره‏ای که با تحول فناوری ارتباطات، عرصه جدیدی را پیش روی ما ایجاد کرده و بهره‏برداری از این مزیت برتر به‌ویژه در حوزه دانشگاهی می‏تواند عامل موثری در کسب موفقیت ارزیابی شود.

روابط‌عمومی، مهم‌ترین عامل ارتباطی درون و برون‌سازمانی است که از طرفی تحرک، توانمندی و کارآمدی یک نهاد یا سازمان را در معرض دید مخاطبان خود قرار می‏دهد و از طرف دیگر به ارزیابی نظرات افکارعمومی نسبت به عملکرد آن سازمان و نهاد می‏پردازد که حاصل این اقدامات، تقویت شفافیت و روشنگری ارتباطات درون و برون‌سازمانی خواهد بود.

این رسالت سبب شده روابط‌عمومی علاوه‌بر پوشش رویدادها و اطلاع‏رسانی صحیح سازمانی، نسبت به دیده‌بانی، اطلاع‌یابی، شفاف‏سازی و روان‏سازی ارتباطات درون و بیرون دستگاه مربوطه، مسئولیت و وظیفه پیدا کند که مطمئنا به‌کارگیری ابزارهای نوین ارتباطی برای برقراری ارتباط پویاتر با مخاطبان، مسیر تحول و توسعه نقش روابط‌عمومی را هموارتر می‏کند که این روند به‌ویژه در جامعه دانشگاهی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان، نقش مهم و حیاتی‌ای در ارتقای توان علمی، پژوهشی و اجتماعی کشور داشته و وظیفه دارد با جامعه هدف خود یعنی استادان، دانشجویان و کارکنان گرانقدر ارتباط موثری داشته باشد و از آنجاکه این دانشگاه به حل مشکلات جامعه، مساله‌محوری و تقویت دانش بومی توجهی جدی دارد، تقویت نقش و جایگاه روابط‏عمومی دانشگاه نیز در این راستا مورد توجه قرار گرفته است.

مسلما این رویکرد در دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با نگاهی علمی و دانشگاهی تدوین شده و تبیین آن نیز برعهده روابط‌عمومی دانشگاه خواهد بود.

به همین مناسبت لازم می‌دانم ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از همکاران، به خودم و سپس به این عزیزان توصیه‌هایی مختصر در زمینه فعالیت‌های روابط‌عمومی داشته باشم.

1- کسانی که با سازمان یا خدمات و محصولات سازمان در ارتباط هستند و همچنین کسانی که در درون سازمان مشغول به‌کارند طبیعتا ممکن است با سوءبرداشت‌هایی از عملکرد سازمان مواجه شوند. قطعا در چنین مواقعی روابط‌عمومی موظف به رفع سوءتفاهم است. راه رفع سوءتفاهم «پاسخگویی» و کانال انجام آن رسانه‌های جمعی و رسانه‌های داخلی سازمان است.

2- بیان و تبلیغ کارها و اقدامات خوب و مفید انجام‌گرفته در سازمان به‌عنوان یک وظیفه روابط‌عمومی از طریق تهیه خبر توسط افراد مشغول به کار در روابط‌عمومی سازمان و ارسال خبرهای تولیدی به رسانه‌های جمعی صورت می‌گیرد. مقصود از رسانه‌های جمعی تمامی وسایل ارتباطی است که مخاطبان آن توده مردم را شامل می‌شود. برخی وسایل ارتباطی برقرار‌کننده رابطه بین دو یا چند نفر هستند مانند تلفن و برخی دیگر از وسایل ارتباطی جمع مشخص و محدود و قابل شمارش از مخاطبان را دربر می‌گیرند مانند سینما، تئاتر و مجلات داخلی سازمان‌ها، ولی وسایل ارتباط جمعی مخاطبان بسیار زیاد و غیرقابل شمارش را دربر می‌گیرند که این وسایل عبارتند از: 1- تلویزیون، 2- رادیو، 3- روزنامه‌های کثیرالانتشار، 4- شبکه‌های ماهواره‌ای و 5- مجلات کثیرالانتشار که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه با داشتن اینچنین رسانه‌هایی می‌تواند در این زمینه کمک حال خوبی باشد.

3- یکی از وظایف مهم روابط‌عمومی در هر سازمان، رصد اخبار و مطالب منعکس‌شده در رسانه‌ها درباره سازمان است. در میان این مطالب انعکاس‌یافته بیان انتقادها و طرح شبهاتی درباره عملکرد سازمان به چشم می‌خورد که باید فورا این‌گونه مطالب از طریق مدیر روابط‌عمومی به رئیس سازمان اطلاع داده شود و اقدامات لازم برای پاسخگویی انجام گیرد. گاهی نیز همین انتقادها و شبهات بدون انعکاس در رسانه‌ها میان مردم دهان‌به‌دهان می‌شود که همه افراد جامعه و ازجمله کسانی که در واحد روابط‌عمومی مشغول به کارند از آنها آگاهی دارند که مدیر روابط‌عمومی باید با تیزبینی نسبت به اقدامات تبلیغی درجهت رفع این سوءتفاهم‌ها از طریق خبر، گزارش، مقاله، تیزرهای رادیو، تلویزیونی و مصاحبه‌های خبری اقدام کند.

در پایان، این روز فرخنده را به تمامی مدیران و کارکنان محترم روابط‌عمومی استان‏ها، مسئولان روابط‌عمومی واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی صمیمانه تبریک عرض می‏کنم و امیدوارم در پناه خداوند منان در انجام وظایف محوله بیش از پیش موفق و موید باشید.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها