• ۱۲ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران

برای امانتی‌که به دوش ماست

کشورمان ایران علاوه‌بر آثار مادی، مراسم فرهنگی ناملموسی همچون: نوروز، قالی فارس، قالی کاشان، ورزش زورخانه‌ای، تعزیه، دانش ساخت لنج، نقالی ایرانی، موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی بخشی‌های خراسان و قالی‌شویان را به نام خود در یونسکو به ثبت رسانده است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، میراث فرهنگی امانتی است که از نیاکان برای ما به یادگار گذاشته شده و بیانگر هویت و تاریخ یک کشور است. هرچه میراث فرهنگی یک جامعه از غنای بیشتری برخوردار باشد، آن فرهنگ اصیل‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

میراث فرهنگی هر سرزمین از ارزش ویژه‌ای برخوردار است، نقش عمده‌ای در مطالعه تاریخ آن سرزمین ایفا می‌کند و محافظت از این آثار به‌عنوان ابزاری برای حفظ تاریخ و هویت ملی ضروری است.

سرزمین ما ایران، با تاریخ چندهزار ساله خود، فرهنگ و تمدنی را به ما هدیه داده که مایه افتخار و مباهات هر ایرانی است. همان‌طور که در برخی متون آمده است، «در تاریخ کهن ایران براساس آثار برجای‌مانده از گذشتگان، قوانین مختلف اجتماعی، سیاسی، قضایی و زندگی شهری کاملا مشاهده می‌شود.»از میان میراث تاریخی و طبیعی سرزمین‌مان، تاکنون 23 اثر در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است که برخی از آنها عبارتند از: چغازنبیل، تخت جمشید، میدان نقش‌جهان اصفهان، تخت‌سلیمان، بم و فضای فرهنگی آن، پاسارگاد، گنبد سلطانیه، سنگ‌نوشته بیستون، مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران، سازه‌های آبی شوشتر، مجموعه تاریخی بازار تبریز، مسجدجامع اصفهان، برج گنبد قابوس، کاخ گلستان، مسجد شهر بابک، شوش، قنات ایرانی، کویر لوت، شهر تاریخی یزد، چشم‌انداز باستان‌شناسی منطقه فارس. همچنین آثار زیادی نیز در زمره میراث فرهنگی ناملموس ایران در یونسکو به ثبت رسیده ‌است.

کشورمان ایران علاوه‌بر آثار مادی، مراسم فرهنگی ناملموسی همچون: نوروز، قالی فارس، قالی کاشان، ورزش زورخانه‌ای، تعزیه، دانش ساخت لنج، نقالی ایرانی، موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی بخشی‌های خراسان و قالی‌شویان را به نام خود در یونسکو به ثبت رسانده است.

حال می‌توان گفت برای حفظ این آثار ارزشمند می‌توان از موزه بهره برد، چراکه موزه‌ها محلی برای نمایش آثار تاریخی و شاهکارهای هنری و فرهنگی منقول هستند که به وسیله آنها می‌توان میراث ارزشمندی که طی قرون و اعصار بر جای مانده است را محافظت کرده و آنها را در معرض دید عموم قرار داد. هویت سرزمین‌مان نیز در ۶۵۰ موزه فعال کشور ثبت شده و نگهداری می‌شود. اولین موزه در ایران ۱۲۰سال پیش در دوره ناصرالدین‌شاه بوده که نام آن موزه همایونی است. همچنین اولین موزه‌هایی که برای عموم مردم به نمایش گذاشته شد، بعد از انقلاب صنعتی بوده است.

رئیس ایکوم اشاره می‌کند: «شکی نیست موزه‌ها بخشی از نیروی پیش‌برنده فرهنگی برای رشد پایدار جهان هستند.» لذا انتخاب یک روز در تقویم جهان با عنوان روز موزه و میراث فرهنگی، موید این واقعیت است. به همین منظور در جهان حدود ۵۵ هزار موزه وجود دارد که حدود ۳۷هزار موزه در روز جهانی موزه‌ها شرکت می‌کنند.

 می‌توان گفت، موزه ابزاری مهم برای تبادل فرهنگی و تقویت فرهنگ‌ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم است و بخش عمده‌ای از فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی به‌واسطه آثاری که در موزه‌ها نگهداری و نمایش داده می‌شود، قابل‌شناسایی است. شعار سال ۲۰۱۹ ایکوم، با عنوان «موزه‌ها به مثابه کانون‌های فرهنگی: آیندگان سنت» بیانگر اهمیت و نقش موزه‌ها به‌عنوان میراث‌بانان فرهنگی و واسطه‌هایی برای حفظ و انتقال سنت‌ها و آداب و رسوم نیاکان هر سرزمین است، آن هم در شرایطی که بسیاری از سنت‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

موزه‌ها به‌عنوان موسساتی در تعامل و مشارکت با شبکه‌‌ای از سایر نهادهای همکار فعالیت می‌کنند و به‌عنوان هسته‌‌هایی در جهت تقویت جوامع محلی، نقش عمده‌ای را در انتقال فرهنگ و رسوم هر کشور دارند. در دنیای امروز موزه‌ها به‌عنوان مراکز فرهنگی، تاثیر بسزایی بر مخاطبان خود دارند و ذهن مخاطب را به چالش می‌کشند.  همچنین موزه‌ها و میراث فرهنگی در عواطف ملی مردم یک کشور نیز نقش بسزایی دارند، چراکه آشنایی با میراث فرهنگی یکی از بهترین دلایل علاقه مردم به سرزمین‌شان و دفاع در برابر بیگانگان است. ضمن گرامیداشت روز جهانی موزه امیدوارم وضعیت تبلیغات موزه‌ها به‌منظور جذب گردشگر و موزه‌داری در کشورمان از حالت انفعال خارج شود، چراکه در جهان موزه یک امر پذیرفته‌شده است. موزه به‌عنوان کانونی برای نگهداری حافظه تاریخ ابزاری برای شناخت و قضاوت صحیح است. هدف موزه تنها نگهداری برخی اشیای قیمتی و بعضا زیبا نیست. هدف، پاسداشت تاریخی است که هر برگ آن را سندی از گذشته شکل می‌دهد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها